I Ostrowski Zlot Harcerski „MEMORIA”

W dniach 28-30 października odbył się 1 Ostrowski Zlot Harcerski „MEMORIA” organizowany przez 29 DH Pogodni. Jak nazwa wskazuje, zlot dotyczył pamięci, pamięci o przeszłości…  Wydarzenie miało na celu zintegrowanie pobliskich środowisk harcerskich, a także zapoznanie harcerzy z historiami jakie działy się w Polsce. Udział w zlocie wzięli harcerze m.in. z Komorowa, Prostyni i z Wyszkowa, co daje nam razem ponad 110 osób. Bazą zlotu była SP i GP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zlot rozpoczął się od integracji, na której śpiewane były znane piosenki przy dźwiękach gitary, różnego rodzaju pląsy, tańce i zabawy, co pozwoliło poczuć harcerski klimat, który towarzyszy wszystkim na każdym zlocie. Później odbył się apel przy pomniku Żołnierzy Wyklętych, na którym wspomniano poległych Polaków i oddano im hołd, zapalając znicze i układając je w znak Polski Walczącej.

Od razu po apelu rozpoczęła się gra nocna na terenie miasta. Skupiała się na zadaniach o tematyce historycznej, np. na jednym z punktów uczestnicy mieli za zadanie napisać gryps do jednego z więźniów ostrowskiego czerwoniaka, czy też bezpiecznie przetransportować ranną osobę unikając Gestapo.

Następnego dnia rano miała miejsce kolejna gra po ostrowskich ulicach, tym razem obejmującatereny prawie całego miasta.  Poza punktami obsługowymi  ( stali na nich ostrowscy harcerze ), które nie odnosiły się bezpośrednio do tematyki zlotu, bardziej skupiające się na umiejętności sprytu, pracy w grupie, zaradności i przy okazji odrobinie zabawy, były tzw. punkty bezobsługowe, obejmujące zagadki, które dotyczyły historii miasta i jego obrębów.  W trakcie gry był przewidziany czas na ciepły posiłek, który dostarczył wszystkim potrzebnej energii na dalszym szlaku.

Po całym dniu chodzenia, została zawarta w programie mała przerwa na odpoczynek i zebranie sił na wieczorne atrakcje. Należały do nich wspólne zabawy, klimatyczna gra nocna po szkole wprowadzająca nas w mrożące krew w żyłach historie żydowskich więźniów, świeczkowisko i wiele ,wiele innych ciekawych rzeczy.

W niedzielny poranek o godzinie 9.00 odbyła się msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, na której stawili się wszyscy zlotowicze.  Oprawą liturgiczną i muzyczną zajęli się harcerze z 29. Na koniec  mszy ksiądz proboszcz podziękował za takie włączenie się w liturgię i zaprosił do częstszego takiego uczestnictwa.

Zakończeniem zlotu był apel pożegnalny, na którym organizatorzy dziękowali za pomoc, chęci i zaangażowanie podczas całej imprezy. Każda drużyna otrzymała dyplom za uczestnictwo i  inne osiągnięcia zlotowe. Najaktywniejszym patrolem został patrol z Wyszkowa, któremu serdecznie gratulujemy.

Trudno było się rozstać z nowo poznanymi ludźmi, z którymi tak dobrze się bawiliśmy. Mamy nadzieję, że w pamięci uczestników pozostaną miłe wspomnienia i przeżycia.

dh. Zosia Krzyżanowska, 29 DH Pogodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>