Tropem bohatera, czyli Śladami Zośki

W sobotę 25 marca odbyła się kolejna impreza organizowana przez hufcową Grupę Programową- tym razem dla harcerzy starszych i wędrowników, pod hasłem „Śladami Zośki”. Dosłownie śladami, ponieważ idea jednodniowego rajdu na terenie Warszawy zakładała odwiedzenie miejsc związanych z bohaterem naszego hufca. 

Podczas trasy uczestnicy byli na ul. Koszykowej 75, a więc przy dawnym mieszkaniu  rodziny Zawadzkich; dotarli również pod Liceum im. Stefana Batorego , gdzie uczyli się niektórzy bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Jednym z mniej znanych miejsc było to, w którym Tadeusz Zawadzki otrzymał stopień harcmistrza, czyli okolice pomnika Jana III Sobieskiego przy Agrykoli. Nie obyło się bez odwiedzenia Arsenału i oczywiście Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie odbył się uroczysty apel pamięci przy mogile Zośki. Każda obecna jednostka naszego hufca zostawiła na brzozowym krzyżu swoją chustę. Była to wyjątkowa chwila, która z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.

Rajd zakończyliśmy obrzędowym świeczowiskiem, podczas którego zaprezentowane zostały scenki przedstawiające wspomnienia z akcji dywesyjnych z perspektywy obserwatora, uczestnika czy też samego Zawadzkiego. Wysłuchaliśmy również opowieści  dr. Zygmunta Kujawskiego oraz Stanisława Nowakowskiego ps. Murzyn dotyczących ich znajomości z Zośką.

Mamy nadzieję, że ten dzień był dla wszystkich ciekawym doświadczeniem oraz cenną lekcją historii. Wiele osób odwiedziło miejsca znane do tej pory tylko z książek. Liczymy na to, że rajd będzie inspiracją zarówno dla organizatorów, jak i uczestników do dalszego poznawania naszego bohatera. Niebawem kolejna impreza związana z propozycją „Do Roju!”.

Grupa Programowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>