W miniony weekend, po kilkuletniej przerwie, harcerze znów ruszyli na Start!

Harcerze z Hufców Wyszków i Tłuszcz, zmagali się na trasach 17 Rajdu Harcerskiego Start 2017 „Do biegu…” nie tylko z przygotowanymi zadaniami, ale i kilometrami. Łącznie każdy pokonał ich minimum 40!

 W piątek 8 września, na stacji w Mostówce, od godzin przedpołudniowych, zaczęły pojawiać się patrole harcerskie. A było ich łącznie aż 9! Po krótkiej odprawie, wyruszały stąd do Jadowa – miasta pysznych lodów. Na tej piętnastokilometrowej trasie, którą uczestnicy pokonali z plecakami, czekało pięciu punktowych, z zadaniami sprawdzającymi wiedzę ogólno-harcerską Uczestników. I tak, Harcerze odpowiadali na pytania w quizie, po czym strzelali z wiatrówki do kartek z odpowiedziami, by dowiedzieć się, czy były one prawidłowe. Sztafetowo znosili puzzle, odczytywali z nich azymut, odnajdywali dzięki niemu prawidłowy lampion i przekazywali morsem wiadomość. Brali udział w ich ulubionym – z czasów letniego obozu – hamak czelendż. Dowiadywali się o akcji dywersyjnej U-T. Następnie czym sami brali udział w poligonowym małpim gaju. Na dokładkę byli odpytywani z podstawowej wiedzy harcerskiej, nie wiesz = MAGAZYNEK! Najwytrwalsi i najlepsi z czytania mapy dotarli również do Rezerwatu Śliże i oglądali zapomniany cmentarz żydowski. Dzień obfitował w niespodzianki: zagubieni odnajdywali się daleko po za trasą, maszerujący przychodzili do bazy noclegowej aż do późnych godzin wieczornych, a w pewnym momencie 2/3 rajdu znajdowało się między 2 punktami trasy w jednym momencie! Pokazuje to tylko, jak wysoko postawiona była poprzeczka – i dzięki harcerskiemu podejściu do życia, wszyscy ostatecznie przeszli trasę i bez szwanku dotarli do Szkoły Podstawowej w Jadowie.

Sobota, 9 września, to dzień bez plecaków. Po niezwykle sprawnym sprzątnięciu pierwszej bazy noclegowej, opuściliśmy ją, by drugą noc rajdową spędzić w Gimnazjim w Tłuszczu. Trasa sobotnia znów obejmowała 5 punktów z zadaniami, rozrzuconymi na 25-kilometrowej trasie prowadzącej przez równinę wołomińską. Początkowe punkty pozwalały Patrolom skompletować produkty na obiad, który sami musieli sobie przygotować. Najpierw skradali się wzdłóż strugi, badająć jej dno, by natrafić na skrzynkę, w której była zatopiona papryka. Mieli nie dać się ustrzelić czujnym myśliwym-fotografom. Następnie poszukiwali cebul podążając za azymutami, znakami patrolowymi i … węchem! Kolejny punkt sprawdzał umiejętności łucznicze Harcerzy – w zamana za ustrzelenie dzika otrzymywali parówki stosownie do swoich wyników. Następnie w ciągu godziny mieli stworzyć obiad – często na kuchniach polowych własnej konstrukcji. Czwarty punkt sprawdził sprawność w obserwacji i podchodach. Zadaniem Patrolu było zinfiltrowanie obozowiska „Harcownika” i podanie punktowym jak największej ilości szczegółów. A im drobniejsze, tym więcej punktowane np. jaki smak ma herbata, co znajdziemy w namiocie czy plecaku Harcownika? Ostatni punkt sobotniej trasy miał miejsce na terenie pałacu w Chrzęsnem. To tu właśnie Harcerze tworzyli na podstawie zwiadu terenowego, plan założeń ogrodowych i budowli wchodzących w zespół pałacowy.

Ten wieczór spędziliśmy na wspólnym ognisku ze śpiewograniem. Patrole prezentowały swoje „rajdówki” – piosenki opowiadające o ich przygodach w trakcie rajdu – pląsały i wybierały ulubione piosenki do zaśpiewania.

Rajd zakończył się w niedzielę, 10 września. Miała miejsce odprawa rajdu, na której uczestnicy podzielili się z organizatorami tym, jak w ich ocenie wypadł tegoroczny Start. Następnie, przy udziale gości z Hufców Wyszków i Tłuszcz, miał miejsce apel kończący Rajd. Jednocześnie inaugurował on rok harcerski.

Cóż to by były za zmagania, bez zwycięzców? Podium wyglądało następująco:

3 miejsce – Patrol „Sokoły” z 22 WDH Marat

2 miejsce – Patrol „Trzy, dwa jeden…” z 33 DH Lucki

1 miejsce – Patrol „Baszciaki” z 23 WDH

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

WD 40 – organizatorzy 17 Rajdu Harcerskiego Start 2017 „Do biegu…”

 

Dziękujemy:

Wydziałowi Promocji, Kultury i Sportu Gmyny Wyszków – za zasponsorowanie nagród dla najlepszych patroli oraz dostarczenie map turystycznych dla Patroli

Publicznej Szkole Podstawowej w Jadowie  – za goscinę w pierwszy dzień rajdu

Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszcu – za gościnę drugiego dnia rajdu

Pałacowi w Chrzęsnem – za udostępnienie na pięknego terenu zespołu pałacowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>