100 lat harcerstwa na Ziemi Ostrowskiej

W dniach 20-22 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej odbył się harcerski zlot z okazji „100-lecia harcerstwa na Ziemi Ostrowskiej”.

Wzięli w nim udział harcerze z Nieporętu, Prostyni i Wyszkowa: łącznie z organizatorami zlotu prawie 200 zuchów, harcerzy i wędrowników świętowało rocznicę powstania pierwszej drużyny harcerskiej w ostrowskim gimnazjum.

W piątkowy wieczór uczestnicy zlotu uczestniczyli m.in. w Rozpaleniu Ogni Grunwaldzkich, czyli symbolicznym rozpoczęciu kolejnego roku harcerskiego przez drużyny ze Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Najważniejszym punktem programu zlotu była sobotnia harcerska gala, na którą zaproszeni byli harcerze i instruktorzy działający w przeszłości w drużynach na ziemi ostrowskiej. Specjalne zaproszenia były skierowane do władz samorządowych, instytucji i firm, z którymi współpracują obecnie harcerze. Swoją obecnością zaszczyli starosta ostrowski dh Zbigniew Kamiński oraz Burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, dh Jerzy Bauer.

Na gali ogłoszono wyniki konkursu „Harcerska Pamięć”, zorganizowanego pod Patronatem wójta gminy Ostrów Mazowiecka. Gali towarzyszyła również wystawa „Łączy nas harcerstwo” prezentująca pamiątki z przeszłości ostrowskiego harcerstwa. Wzruszenia towarzyszące odnajdywaniu siebie na zdjęciach sprzed 20 lat – bezcenne.

Jak powiedziała dh. Ewa Biaduń „Matka”: „Bawiliśmy się cudownie, jakbyśmy przenieśli się w czasie, zachowaliśmy wszystkie harcerskie standardy- meldowanie patrolu, odmeldowanie po zadaniu, tylko nasza musztra wywołała śmiech”.

Organizatorzy:
21 Drużyna Harcerska „Plejady” z Komorowa
29 Drużyna Harcerska „POGODNI” z Ostrowi Mazowieckiej
1 Ostrowska Gromada Zuchowa „Przyjaciele ze Stumilowego lasu” z Ostrowi Mazowieckiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>