XXI Rajd św. Jerzy 2019

Rajd św. Jerzego to jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez harcerskich. To właśnie na tym rajdzie pokonuje się pierwsze dłuższe trasy po długiej zimie. W tym roku tematykę rajdu stanowiła kultura ludowa, a szczególnie bliskich nam Kurpi Zielonych.

Pniewo – to właśnie tutaj rozpoczął się rajd. Po rejestracji patroli odbyły się stanowiska, na których m.in. poznawaliśmy stroje ludowe poszczególnych regionów przy pomocy gry w etno-memory, lepiliśmy fafernuchy, czyli regionalny przysmak Kurpi oraz uczyliśmy się podstawowych kroków ludowych tańców. Jedno ze stanowisk mieściło się w usytuowanej na terenie szkoły Kuźni Kurpiowskiej. Tu uczestnicy mogli wykonać kurpiowskie plecionki pod czujnym okiem pani Haliny Witkowskiej, popularyzatorki i twórczyni kultury kurpiowskiej, która ugościła nas jak u siebie w domu, częstując wiejskim chlebem ze smalcem i ogórkiem.

W sobotę, skoro świt 10 patroli wyruszyło w ok. 26 kilometrową trasę, która wiodła przez malownicze tereny wokół Pniewa, Obrytego i Lutobroku. Już na pierwszych punktach uczestnicy dowiadywali się od tutejszych, że we wsi szykuje się weselicho Anusi i Jędrka, które miało miejsce na ostatnim punkcie trasy. Po drodze uczestnicy mieli za zadanie m. in. wydoić krowy, przygotować tygodniowy jadłospis mając do dyspozycji jedynie to co jedzono od dawien dawna na wsi czy też wykonać wianek dla Panny Młodej. Dodatkowym zadaniem patroli na trasie było odnajdywanie uchwyconych elementów krajobrazu i wykonywanie podobnych zdjęć ze swoim udziałem. Wieczorem odbył się Festiwal Muzyki Folkowej, na którym prezentowane były znane nam dziś utwory ludowe. Publicznością zawładnął zespół DruhNDruhne’s z 22 WDH Marat, który utwór „Bo jo Cię kochom” wykonał na bis. Biesiady, tańców i zabaw również nie mogło zabraknąć.

W niedzielny poranek dołączyły do nas 2 zuchowe patrole, dla których była przygotowana trasa, a część harcerzy wybrała się w tym czasie na Mszę Św. do pobliskiego kościoła. Apel zakończył naszą rajdową przygodę z kulturą ludową. Wyróżnienie powędrowało do patrolu „F.O.L.K.L.O.R”, który dostał również drobny upominek.

17 WDH Kajman, jako organizator przedsięwzięcia, swoje podziękowania kieruje do Dyrektora SP w Pniewie; p. Haliny Witkowskiej- szefowej Kuźni Kurpiowskiej oraz firmy transportowej Prus-Bus za szybki i bezpieczny powrót do domu. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za przednią zabawę i mamy nadzieję, że jeszcze długo będą wam towarzyszyć wspomnienia z 21. Rajdu św. Jerzego.

 

pwd. Honorata Depta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>