Wielkie łowy na Starcie

Harcerski Rajd „Start”, zor-ganizowany przez „Rdzewiejące Niezbędniki” (byłych harcerzy i instruktorów) w dniach 14-16 września, odwoływał się do tradycji myśliwskich. Został nazwany „Wielkie Łowy”. Odbywał się w przepięknych lasach, a bazą harcerzy był budynek gimnazjum w  Długosiodle.

Przez dwa dnia osiem zastępów, w sumie ok. 80 harcerzy i harcerek, wędrowało drogami i  szlakami przez piękne, w jesiennej już szacie, lasy. Posługując się mapą, musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów, by wykonać wyznaczone zadania związane z myślistwem, ekologią i przyrodą. Spotkali się z leśnikami i myśliwymi, którzy opowiadali im o tym, czym się zajmują. Zastępy miały szansę na kolejny dobry uczynek – mogły zapobiec kradzieży drewna z lasu (nie wszystkie ją wykorzystały).

Jak co roku harcerze uczestniczyli także w grach, sprawdzających znajomość technik harcerskich (posługiwanie się mapą, kompasem, INO) i współdziałanie w grupie.

Szczególnie podobało się wszystkim spotkanie z  Piotrem Zadwornym, który w naturalnej scenerii, na leśnej polanie, w interesujący sposób opowiadał o ptakach drapieżnych; sowach, sokołach i jastrzębiach, demonstrując je oraz ich niezwykłe właściwości i umiejętności.

Wieczorami tym razem zabrało tradycyjnych kominków. W piątek odbyła się za to nocna gra w Długosiodle. Niezmordowani har-cerze po powrocie do szkoły mieli jeszcze ochotę, by śpiewać przy gitarze.   Natomiast w sobotę podzie-leni na trzy grupy (ssaki, ptaki i inne gadziny)  włączali się aktywnie w opowieść Leśnego Licha. Uczestniczyli też m.in. w pokazie leśnej mody. A wszystko, co robili, oceniała Sowa Mądra Głowa.

Posiłki też miały akcent myśliwski – uczestnicy rajdu poznali smak kiełbasy z dzika i bigosu myśliwskiego.

Ze względu na obywające się w Długosiodle Wielkie Grzybobranie uczestnicy rajdu już o godz. 11 w niedzielę opuścili gościnne mury gimnazjum. Wcześniej odbyło się podsumowanie rajdu. Na apelu zostały wręczone nagrody, ufundowane przez Gminę Wyszków zwycięskim zastępom (talony na zakup sprzętu harcerskiego – za I miejsce 1.000zł, II – 500 zł, III – 250 zł). I miejsce zajął zastęp „Dycha”, II – „Prolucki”, III –  „Anons na Babrzysku Jednotykowca”.

Rdzewiejącymi Niezbędnikami (których wsparli: Bartłomiej Adler, Paweł Wyszyński, Mateusz Zawadzki, Tomasz Ponichtera, Filip Maciejewski – dziękujemy) dowodzili: komendant rajdu Grzegorz Foremniak, komendant dnia I – Andrzej Zaorski, komendant dnia II – Zbigniew Mroczek.

EB

Źródło: www.nowywyszkowiak.pl