Harcerski rajd „Start” 2003 (film)

Trochę historii bardziej ożywionej. Zapraszamy do oglądania…i czytania! :)

Trzynaście patroli harcerskich i dwa zuchowe (w sumie 130 dzieci i młodzieży) uczestniczyło w V Harcerskim Rajdzie Start „V Odcisk” . Na dwudniową trasę, prowadzącą głównie pięknymi lasami gminy Długosiodło, uczestnicy rajdu wyruszyli 12 września z Pasiek, gdzie dotarli pociągiem.

Na miejsce zbiórki – dworzec PKP w Wyszkowie każdy zastęp dotarł w sposób niekonwencjonalny (w maskach przeciwgazowych, hełmach i z karabinami, na wrotkach, hulajnogach i deskorolkach).

Przemieszczamy się

Do przebycia było ok. 20 kilometrów, a do pokonania kilka punktów, sprawdzających: pomysłowość (np. przemieszczenie jednego z harcerzy w dziecięcym wózku), współdziałanie w grupie (przetransportowanie jak największej ilości sprzętu turystycznego przy pomocy dwóch rowerów i noszy), sprawność fizyczną (przejście po podmokłym terenie na szczudłach, przeskok przy pomocy tyczki przez rów z wodą), spostrzegawczość, celność, wytrzymałość (harcerska gra KIM i tzw. małpi gaj) oraz inteligencję i zdolności manualne (rebusy, zagadki, origami).

Ten pełen wrażeń dzień zakończył kominek „Donikąd drogą”. Gawędę, która wyjaśniała, że harcerstwo wskazuje właściwe drogi, zawraca z drogi tych, którzy weszli na drogę prowadzącą donikąd, wygłosiła dh. Agnieszka Głowacka.

Gra „Dziewicze Góry”

Rankiem w sobotę harcerze, wzmocnieni przez zuchy (dwa patrole: „Latawce” i „aduły”), pod wodzą dh. Adama Zawadzkiego, znowu wyruszyli na trasę. Podczas wędrówki gromadziły miedziaki, które otrzymywały za wykonanie zadań na siedmiu punktach (na każdym maksymalnie 5 miedziaków). Zadania były tak pomyślane, aby sprawdzały wszechstronność zastępów: ich wiedzę i umiejętności harcerskie (samarytanka, pionierka, INO – gra na orientację, wyznaczanie azymutów, węzły, ugotowanie obiadu w warunkach polowych), ale także współczesną i bardzo przydatną umiejętność – przygotowanie plakatu i nakręcenie przy pomocy kamery filmiku reklamowego (reklamujących, oczywiście, rajd Start).

Gdy zastęp zebrał przynajmniej 20 miedziaków lub rozszyfrował hasło („Kędy na Chorchosy”) i odzew („Panie, ja nietutejszy”), a na zegarze minęła godzina 14, mógł wysłać swojego człowieka do Długosiodła, aby skontaktował się z łącznikiem. Z uzyskanych informacji wynikało, że z Długosiodła zostały uprowadzone wszystkie dziewice. Zadaniem patroli było odnaleźć je. Miejsce ich ukrycia do dziś jest nazywane Górami Dziewiczymi). Trudnością było to, że bronione przez Nieznanych (Rdzewiejące Niezbędniki).

Wieczorem odbył się festiwal tradycyjnej piosenki harcerskiej. Panowała wspaniała atmosfera, co było też zasługą prowadzących festiwal druhen Joanny Adler i Lidii Błaszczak.

Piąty, jubileuszowy Rajd „Start 2003 wygrał i oprócz nagrody otrzymał pamiątkowy puchar zastęp drużyny „Eleusis”. II i III miejsce zajęły dwa zastępy z drużyny „Azymut”.

(Nowy Wyszkowiak – wrzesień 2003)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>