To jest drużyna Marat, 22 właśnie…

22 Wyszkowska Drużyna Harcerska „Marat” powstała w październiku 1989 roku. Niestety nie zachował się rozkaz komendanta hufca z tego czasu, więc nie znamy dokładnej daty. Numer i barwy drużyny zostały przejęte od wcześniej istniejącej drużyny „ARKADIA”. Nazwa „MARAT” powstała od nazwy samolotu. Funkcję pierwszego drużynowego pełnił dh Norbert Krupa, przybocznym był tropiciel Tomasz Tybura, a zastępowym tropiciel Adam Wyszyński. Funkcję kronikarza pełniła dh. Alicja Dopierała ( na podstawie jej wpisów został m. in. napisany ten artykuł). „Marat” był wówczas drużyną, składającą się z uczniów szkół podstawowych i średnich. Jej najważniejszym celem nie była rywalizacja między zastępami i drużynami, ale ich głównym mottem było braterstwo, przyjaźń i pomoc innym. Nie najważniejsze było to, czy zajęli lepsze czy gorsze miejsce w klasyfikacji, najważniejsze było to, że byli razem. I tak zostało do dziś.

Pierwszą imprezą, w której uczestniczyła drużyna był rajd „Harcerskie wrześnie”, który w dniach 28-30 września 1990 roku zorganizowała 23 DH Baszta k-2. 23 maja 1992 roku 22 WDH „Marat” w składzie: E. Krupa, M. Skrzecz, U. Chomontowska, A. Dopierała, I. Kalinowska, zajęła I miejsce w turnieju zastępów, który został organizowany przez instruktorów 42 DH Sokola. 19 września 1992 roku zastęp rajdowy „ARKADIA” zajął I miejsce w XVI Harcerskim Rajdzie Szlakami Braci Kurpiowskich.

W 1995 roku pwd. Norbert Krupa po 5-letnim dowodzeniu drużyną oddał granatowy sznur w ręce wędrownika Adama Wyszyńskiego. Przyboczną została wędr. Iwona Kalinowska, a zastępowymi: wędr. Alicja Dopierała – zastęp „Iskra” oraz phm. Norbert Krupa – zastęp OTTO. 18-20 października 1996 roku patrol z 22 WDH „Marat” zajął I miejsce na II Rajdzie „Babunia”.

„Marat” był organizatorem trzech rajdów urodzinowych – Krótkometrażowych Rajdów Urodzinowych (KRU). Pierwszy był organizowany na 5 urodziny drużyny w 1994 roku , drugi na 8 w 1997, a trzeci na 10-lecie drużyny w 1999 roku. 17 października 1999 roku z funkcji drużynowego został zwolniony phm. Adam Wyszyński. Dowodzenie nad „22” objęła sam. Olga Czerwińska. Przybocznymi zostają mianowane: sam. Renata Komor i sam. Anna Żółtowska. W drużynie działały wówczas trzy zastępy: Westalki, Kanonierzy i Śmieszni Podróżnicy. W 2000 roku zastęp rajdowy Rycerze Złotego Ognia Chorągwi Rodu „MARATUS” zajął II miejsce na rajdzie pt. „Ogniem i Mieczem”, organizowanym przez 17 WDH „Kajman”.

Drogi druhen z Rady Drużyny rozeszły się w różne strony. Druhna Renata założyła 13 DH Krzemień, która działała w Rybienku Leśnym, a druhny Malina i Ela Zielińska założyły drużynę harcerską „Driada”. Harcerze z „Maratu” uczestniczyli wtedy w kursie zastępowych i w lutym 2001r. zaczęły działać nowe zastępy: „Plejada” prowadzona przez dh. Aleksandrę Przesmycką, „Grot”, którego zastępowym był dh Łukasz Lamparski oraz „Domena” – zastęp starszy. W październiku 2001r. rozpoczął działanie zastęp zuchowy „Kajtusie”, prowadzony przez druhny Agatę Lamparską, Martę Zając i Katarzynę Stańczyk. A do drużyny dołączył zastęp żeński „Alpida” pod dowództwem dh. Martyny Karakin i Judyty Kowalewskiej.

Brązowo-żółci brali udział w imprezach hufcowych, ale wyjeżdżali także na imprezy ogólnopolskie. W 2001 roku 22 WDH „Marat” zajęła III miejsce na trasie M1 „RÓJ” XXXI Rajdu Arsenał „Autorytety”, organizowanym przez Hufiec Warszawa – Mokotów . W 2002 roku Marat także zajął III miejsce, na trasie M-2 „Wehikuł czasu” na XXXII Rajdzie Arsenał „Zmienić świat”. Tradycyjnie na koniec każdego roku harcerskiego organizowano biwaki drużyny w Skuszewie na Kółku. „Marat” był także organizatorem Sportowej Majówki dla całego hufca.

W lutym 2003 roku następuje kolejna zmiana na funkcji drużynowej i zostaje nią wędr. Aleksandra Przesmycka. Funkcję przybocznej pełniła od 24 maja 2003 roku ochot. Katarzyna Stańczyk. W drużynie działają nadal zastępy „Plejada” (zastępowa – ochot. Oliwia Wierzchoń) i zastęp „Grot” (zastępowa ochot. Natalia Nitecka). W lutym tego roku powstał zastęp żeński „Astra”. W maju 2004 powstał zastęp zuchowy „Świetliki”, noszący barwy żółto-brązowe, zastępową została Anna Stańczyk, a podzastępową Aleksandra  Bek. 24 października 2004 roku Marat zajął II miejsce w VII Rajdzie Bajkowym „Dwudziestka”, organizowanym przez 23 WWDH Baszta k-2.

W październiku 2005 roku drużynową została sam. Katarzyna Stańczyk. W roku harcerskim 2005/2006 działały cztery zastępy: Plejada, Grot, Astra, Świetliki. W następnym zaś sytuacja nieco się zmienia i powstają nowe zastępy – żeński Fortis, męski Feniks. W tym roku drużyna po raz kolejny brała udział w Rajdzie Arsenał. W 2008 roku na Rajdzie Bajkowym Marat zostaje drużyną wielopoziomową. Rok 2009 przynosi kolejne zmiany –zastęp zuchowy „Świetliki” zostaje rozwiązany, a drużynową zostaje  sam. Anna Stańczyk. W 2010 roku przyboczną została ochot. Angelika Piecuska. W 2011 w drużynie działały zastępy Wezen, gdzie zastępową jest ochot. Paulina Dąbrowska, a podzastępową ochot. Marta Czestkowska,  męski FENIKS składający się z starszych harcerzy i męski NADIR składający się z młodszych harcerzy, gdzie zastępową jest ochot. Kamila Walaszek i podzastępowym mł. Jakub Wróblewski.

Obecnie 22 Wyszkowską Drużyną Wielopoziomową „Marat” dowodzi  pwd. Anna Stańczyk. Przyboczną  od 22 lutego 2013 roku jest  pion. Paulina Dąbrowska. W drużynie działają dwa zastępy: żeński WEZEN  oraz męski NADIR. Drużyna liczy szesnaście osób i składa się z uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 pion. Paulina Dąbrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>