
W tle budynek „starej” szkoły w Sieczychach
Okrągłą 70 rocznicę śmierci naszego patrona, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” upamiętniliśmy dwoma wydarzeniami. W niedzielę, 18 sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbyła się poetycka wieczernica ku czci patrona, a we wtorek, 20 sierpnia grupa harcerzy z Wyszkowa odwiedziła wieś Sieczychy idąc szlakiem najważniejszych miejsc wyszkowskiej konspiracji.

hm. Katarzyna Stańczyk i Jerzy Zawadzki ps. „Konrad”
Podczas wieczernicy nasi harcerze w kameralny sposób przybliżyli wszystkim zgromadzonym życiorys Zośki oraz zaprezentowali liczne utwory o tematyce wojskowej i patriotycznej – wiersze i piosenki. Honorowymi gośćmi spotkania byli m. in. komendant Hufca ZHP Wyszków w latach 1975-77 – hm. Jan Dygan oraz jeden z ostatnich żyjących uczestników akcji w Sieczychach – Jerzy Zawadzki ps. „Konrad” (ur. 1924).

Willa „Janeczka”
Wędrówka, na którą wybrało się ośmioro harcerzy z naszego hufca była podzielona na dwie części: miejską i terenową. W trakcie tej pierwszej odwiedzili willę „Janeczka” w Rybienku Leśnym - mieszczącą do 1943 roku drukarnię konspiracyjnego pisma „Do celu”, stację w Rybienku Leśnym, na której wysiadali uczestnicy akcji w Sieczychach, park miejski i miejsce po dawnym gimnazjum, miejsce po kawiarni prowadzonej przez hm. Jerzego Rytla, groby osób zasłużonych dla wyszkowskiej konspiracji na cmentarzu parafialnym oraz osiedle Parceli Huckich, mieszczące wiele starych domów, w tym m. in. okupacyjne mieszkanie Jerzego Rytla. Część terenowa obejmowała natomiast miejsce po leśniczówce Juliana Bielawskiego (skład broni przed akcją), Szlak Powstańców (miejsce koncentracji przed akcją), miejscowość Dalekie-Tartak (historia tartaku, a także okupacyjna historia Mariana Strzeleckiego) i wieś Sieczychy (miejsce akacji).
dh PP