Niezapomniana przygoda – Obóz w Piecach 2013

W dniach 15-28 lipca 2013r. zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy naszego hufca po raz kolejny wzięli udział w obozie. Tradycyjnie odbył się on nie w stanicy harcerskiej, ale w lesie – przez co harcerze mieli okazji do bliższego kontaktu z przyrodą.  Po raz kolejny stacjonowaliśmy w Piecach nad jeziorem Sasek Wielki. W tym roku całym obozem kierował druh Maciej Malinowski. Udało nam się zorganizować trzy podobozy.

Zuchy przeniosły się w bajkowy świat Disney’a. Tam też pod czujnym okiem swojej kadry przeżywały kolejne przygody i wykonywały ciekawe zadania. W trakcie kolonii uczestnicy spotkali się m.in. z Herkulesem, Alicją z Krainy Czarów, Królem Lwem, Pinokiem i Kapitanem Hakiem. Zuchy brały udział w igrzyskach sportowych oraz w lekcjach magii. Wyruszyły również na poszukiwanie zagubionych Dalmatyńczyków, a także ukrytych marchewek Królika. Wśród zajęć nie zabrakło także spotkania z Robin Hoodem, Mulan czy Kubusiem Puchatkiem. Zuchy odwiedziły wioskę indiańską. Ze szczególnym zaangażowaniem brały udział w ciekawych eksperymentach. Zostały również członkami klubu Myszki Miki. Warto wspomnieć, że w tym roku, po raz pierwszy, zuchy pełniły również służbę wartowniczą w swoim podobozie, a także włączyły się w służbę w kuchni. Oczywiście nie zabrakło także ognisk i piosenek, które rozbrzmiewały w całym zgrupowaniu :)

Harcerze stali się członkami plemion tajemnego ludu Wagadadaj, dowodzonego przez Radę Starszych. Tak napisali o sobie w kronice: „Wojownicy Ludu Wagadadaj cenią sobie śpiew i zabawy. Chętnie wędrują poprzez lasy, które zamieszkują, posługując się tylko sobie znanymi metodami odnajdywania właściwych ścieżek. Wojownicy plemion są n­­astawieni przyjaźnie do wszystkiego, co żyje – mimo, że są wojownikami.” Każde z plemion zaprojektowało swój symbol, który następnie znalazł się na własnoręcznie ozdobionych koszulkach. Podczas zajęć harcerze uczyli się m.in. rozpalać ogniska, budować kuchnie polowe i szałasy oraz tropić zwierzęta po ich śladach. Nie zabrakło również gier, zabaw i nauki nowych piosenek podczas wieczornych ognisk. Kilkukrotnie udali się na piesze trasy z mapą, podczas których sprawdzali swoje umiejętności terenoznawstwa.

Harcerze starsi znaleźli się na Piątej Stronie Świata. Ich program rozpocząła wytrwała pionierka, podczas której zbudowali swoje prycze. Może nie spełniały one najwyższych norm estetycznych, ale przetrwały czas obozu :) Zajęcia miały zróżnicowaną tematykę – od udzielania pierwszej pomocy, gier na orientację, po liczne ogniska i gry terenowe. Harcerze starsi wzięli też udział w interesujących zajęciach kulinarnych. Ciekawym elementem wyróżniającym harcerzy starszych podczas tegorocznego obozu były lagi. Wszystkim uczestnikom w pamięci najbardziej zapadła wędrówka do obozu Szczepu Szaniec (Hufiec Ostrołęka). Trasa wiodła wśród pięknych mazurskich krajobrazów, prowadząc ich do Kierwiku, koło Spychowa.

Dni spędzone na obozie minęły w bardzo miłej i życzliwej atmosferze. Wszyscy wróciliśmy do domu cali i zdrowi, a do naszych plecaków zapakowaliśmy mnóstwo pozytywnych wrażeń i wspomnień! :) I już nie możemy doczekać się przyszłorocznego obozu!

 hm. Katarzyna Stańczyk

Obóz Hufca ZHP Wyszków był współfinansowany przez Gminę Wyszków, za co uczestnicy serdecznie dziękują!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>