Betlejemski Zlot 2023

Betlejemski Zlot 2023 odbył się w dniach 8-10 grudnia w Zakopanem.  Tegorocznym hasłem jest „Czyńmy pokój”. Zlot Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest pokój. To okazja do ukazania jego różnych wymiarów.

W zlocie wzięło udział ponad 60 zuchów i harcerzy z 22 Wyszkowskiej Gromady Zuchowej „Świetliki”, 22 Wyszkowskiej Drużyny Harcerskiej „Marat”, Próbnej Wyszkowskiej Drużyny Harcerzy „Via Lakte” oraz 33 Drużyny Harcerskiej „Lucki”.

Zlot rozpoczął się wspólnym apelem, w którym wzięło ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski. Odbył się również pokaz malowania na piasku, ukazujący tradycję BŚP, a także czuwanie modlitewne.

Drugiego dnia zlotu odbyła się gra terenowa, złożona z sześciu tematycznych tras. Zuchy podążając ścieżką “Natury” poznawały faunę i florę Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zwiedziły Centrum Edukacji Przyrodniczej, poznając historię opowiadaną przez rysia i nietoperza mieszkających w okolicznych lasach.

Drugi dzień zlotu rozpoczyna gra terenowa złożona z 6 tras tematycznych do wyboru. Następnie otwiera się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami, które zachęcają do czynienia pokoju. Nie zabraknie również ciepłej herbaty! Wieczorem proponujemy grę karcianą zachęcającą do wewnętrznej refleksji emocjonalnej oraz duchowej.

Harcerze zaś, wzięli udział w różnych trasach. Podczas trasy „Wielkie postacie” poznali m.in. wybitnych polskich sportowców, kolejna z tematyk „Architektura” mówiła o historii miasta Zakopanem oraz poznali charakterystyczne elementy styli zakopiańskiego. Mieli też okazję, odwiedzić Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. Harcerze starsi podążali trasą „Lokalny autorytet”, którą rozpoczęli spotkaniem przybliżającym portrety postaci, które zapisały się na kartach historii Zakopanego, a następnie odwiedzili Galerię Władysława Hasiora – artysty, rzeźbiarza związanego z Podhalem.

Kolejnym punktem wydarzenia było miasteczko zlotowe. Na uczestników czekała wspinaczka, nauka tańca zbójnickiego czy konkursy i quizy. Wieczorem odbył się koncert zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami.

W niedzielny poranek, harcerze i harcerski z Związku Harcerska Polskiego spotkali się z skautami ze Słowacji, gdzie Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka uroczyście odebrała Światło od Naczelnika słowackiego skautingu i słowackich skautów.

Betlejemskie Światło Pokoju, wraz z wyszkowskimi zuchami i harcerzami przyjechało do Wyszkowa.

 

 

IMG_7716

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *